Chceš si přečíst trochu jiný článek o kettlebell? Jak se vyrábí? Kdy a kde se v historii poprvé použil?
Nebude to článek o tom, o jak skvělý a unikátní sportovní nástroj se jedná👍💪. Kde, jak a proč se používá. Toho je plný internet, protože ho používají ho všichni. I zápasníci sumo 😁 článek Sumo a pivo
Aby člověk pochopil současnost, musí znát minulost.
Na začátku musíme tedy zabrousit do historie a podíváme na první podobu tohoto sportovního náčiní.
Kdy a kde to vzniklo?🤔
Jako první věc mně napadla stará Čína a tréninky mnichů Shaolin. Samozřejmě kultovní filmy z prostředí Shaolinu z 90 let na VHS 😁(Gigant Shaolinu) na tom měly velký díl.
Tak, je to lehce vedle.
POČÁTEK KETTLEBELL
Nápověda jsou báje a pověsti, a Herkules máchající s kusem skály jako kamenným kettlebellem.😁

Správně, bylo to staré Řecko, zakladatel olympijských her a 7. století. Předchůdce vypadal samozřejmě jinak a sloužil jako zátěž sportovců, aby dosáhli větší vzdálenosti ve skoku dalekém. Podle sportovní historičky Victorie Felkarové sahá kettlebel ještě dále až do 5. století. Nazýval se haltere.
Je možné, že byl použit již na prvních olympijských hrách 776 př.n.l. a vážil mezi 2-9kg. Byla pouze otázkou času, kdy se stal součástí běžného tréninku zlepšující koordinaci, rovnováhu a výbušnou sílu.
ČÍNA A KETTLEBELL
Měly podobu obdélníkového bloku připomínající visací zámek. Byly vytesány ze žuly a zeleného kamene. Mniši je houpali, házeli a chytali stejným způsobem jako moderní kettlebell v současnosti.
Trénink se nazýval „Shi-Suo Guong“ (Umění kamenného visacího zámku) a bloky vážily mezi 10-35kg.
Velmi populární se staly v dynastii Ming (1368-1644) a dynastie Ching (1644-1912).

RUSKO A KETTLEBELL
Rusko v tomto ohledu bylo hlavní promotér tohoto sportovního nástroje.
Kettlebel, známý také jako girya, je součástí ruské kultury a silového tréninku po staletí a největší propagátory tohoto sportu. Giray je ruské slovo pro váhu železa a poprvé zaznamenáno v roce 1704, pocházející ze slovanského gur. Původně se používal jako účinný nástroj pro vážení plodin a zboží. Ruští zemědělci zjistili, že může být houpání a tlačením použita k demonstraci síly. Soutěže se konaly jako zábava na vesnicích a městech během trhů, festivalů a cirkusů.
Stal se populárním pro rozvoj nejen síly, ale i vytrvalosti, flexibility a rovnováhy.
První soutěž se konala ve zvedání kettlebell v 1885. Dr. Vladislav Kraevsky představuje kettlebell jako cvičební nástroj pro ruskou armádu.
V 1948 byla založena Všesvazová federace zvedání kettlebell a organizovala národní soutěže. 20 000 sportovců se účastnilo Prvního celostátního festivalu strongmanů. Vítěz, jachtař Černomořské flotily Alexej Protopopov dokázal s krátkými přestávkami cvik snatch s 32kg girjou.
1950-Nejlepší mužem girya byl Ivan Němec, rolník z Altaje získal 11x mistrovský titul SSSR. Byl nazýván „King of the snatch“. Jeho rekord zvednutí 32kg závaží 370x bez přestávky a zůstává stále nepřekonaný.
V 60. letech bylo zvedání kettlebell zavedeno ve školách a univerzitách.
1985 bylo zvedání kettlebell oficiálně formálním sportem se soutěžními pravidly a předpisy. V tomto roce se konalo první národní mistrovství SSSR v kettbell v Lipecku v Rusku.
1993 se konalo první mistrovství světa.
1998 Pavel Tsatouline (www.strongfirst.cz), bývalý instruktor tělesné výchovy sovětských speciálních jednotek, se stává instruktorem kettlebell v USA a píše důležitý propagující článek o používání kettlebell v populárním časopise pro sportovce.
V USA se stává průkopníkem v propagaci kettlebellů Alan Calvert 1902-03 a v 1919 zakládá společnost Milo Barbell Co., později koupenou výrobcem York Barbell a začíná vyrábět vlastní kettlebelly, stejně jako další kusy vybavení pro sílu a kondici.
SOUČASNÁ VÝROBA KETTLEBELLU 🌋🔥
Jaká je vlastně výroba?
Můžeme se podívat na odlišné technologické postupy velký výrobců na trhu USA Iron a Vietnam cast Iron.
Prvním krokem je vytvoření odpovídajícího 3D modelu, aby odpovídaly všechny parametry jako je tvar nebo úchop. Dále následuje vytvoření hliníkové formy na CNC stroji. A zde se výroba u zmíněných firem rozchází.

Vietnam Cast Iron
Do forem vloží pomocí stroje pěnové části (EPS).

Následně se forma zahřeje a horká teplota způsobí roztažení porézních částic, které se 5x zvětší a vyplní celou formu. Expandovaná pěna vytvoří tvar kettlebellu, bílý pěnový vzor. Ten se následně natře žáruvzdornou barvou.

Kovové materiály jsou smíchány ve správném poměru a roztaveny. Zde se do nádoby vloží pěnový vzorek a ta se zaplní se speciálním žáruvzdorným pískem.

Do nádoby se začne nalévat roztavený kov, který pěnu spálí a vytvoří odlitek ve tvaru kettlebell.

Každý vzor lze použít pouze jednou, tato technologie je dražší než ostatní. Firma používá tento typ odlévání z důvodu vysoké přesnosti, hladkého povrchu, který je bez chyb a vady. Přebytečné kovy se mechanicky odstraní, následuje broušení, opracování hrubých míst. Hladký povrch dostáhneme pískovacím strojem.
USA Iron

Tato firma používá jiný typ odlévání. Formy jsou položeny na desku, ta je vložena do nádoby a zasypána speciálním odlévacím pískem. Poté jsou formy vyňaty a dvě nádoby se stejnou formou spojeny.


U každého kettlebellu je přídavnou formou uměle vytvořený prostor pro výplň přebytečného materiálu, který do této části odtéká a z koule se odstraní.

. Tím se dosáhne kompletního vyplnění formy. Roztavené železo se pomalu leje do dutiny formy.

Roztavený kov se musí pohybovat dostatečně rychle, aby zaplnil dutinu, než ztuhne, ale ne příliš rychle, aby nevytvářel vzduchové bubliny, které mohou kettlebell narušit. Případně mohou být způsobené povrchové vady nebo špatná váha.

Pískové formy se na konci rozbijí a dávají litině její jedinečnou strukturu.

Jen pro zajímavost v USA se zvýšil v letech 2014 – 2023 počet uživatelů kettlebell z 10,24 mil. – na 14,5 mil.
Samovýroba – Plechy a CNC
A pak je tady opravdu srdcová záležitost výroby kettlebell 🥇👍. Samozřejmě se jedná pouze o aktivitu jednoho nadšence, masová výroba by byla značně nákladná😁.
Vypadá to opravdu neuvěřitelně. Na CNC stroji zadá parametry pro výpalky plechu ve tvaru kettlebellu, pokud rozřízneš kettlebell v půlce tak od největšího plátu po nejmenší.

Po vypálení laserem, naskládá pláty opět od největšího po nejmenší na sebe a začne postupně k sobě pláty svařovat, tak aby vznikl tvar kettlebellu.

Na konec dotyčný vše vybrousí a vyleští.

Tak vznikne opravdu unikátní kettlebell. Nehledě na to, jak to je časově a výrobně nákladné, tak vypočítat vše, aby každý kus měl požadovanou váhu, to je opravdu raritní záležitost.
VELIKOST TRHU S KETTLEBELL ZA 2024
Není od věci se také podívat, jaká je vlastně podoba prodejního trhu s touto pomůckou💰.
Největší podíl má USA (včetně Kanady a Mexika), hlavní podíl na trhu s více než 40% celosvětových tržeb 1257,04 milionu USD v 2024, předpokládaný růst do 2031 je 7,2%.
Druhá se umístila překvapivě Evropa (včetně Ruska), která má podíl více než 30% příjem o velikosti 942,78 mil. USD
Dále pokračuje Asie 23% se 722,80 mil., s plánovaným růstem do 2031 11% a Latinská Amerika 5% se 157,13 mil. a předpokládaný růst 8% do 2031.
Skvělé vidět, jak obliba tohoto náčiní ve světě stále stoupá a odkaz historie se drží naživu.
SEZNÁMENÍ S KETTLEBELLEM
Bude to cca. 15 let, v pátrání o různých komplexních tréninkových metodách jsem narazil na video, které bylo součástí nějakého kontaktního tréninku s použitím kettlebellu. Následné pátrání po dalším tréninku skončilo jasným rozhodnutím, že toto je nutné mít v repertoáru domácí posilovny. Mrkni na článek o porovnání domácí posilovny vs fitness centrum.
Jak ale často zmiňuju v článcích, mám rád věci, které jsou nepotřebné, a mohu je recyklovat do fitness pomůcek. To se stalo i v tomto případě. Našel jsem opravdu velký úchyt pro těžké kovové lisovací formy. No, a měl přesně 12 kg, takže skvělý nález.

Sice je o něco širší madlo, ale tréninky dostaly zase jiný ráz. Byl to velmi dobrý začátek, později jsem doplnil sbírku o další, již, klasické kettlebelly, ale ten první používám dodnes.

Na kettlebell nedám dopustit. Má opravdu skvělé výhody👍:
- I pokud máš pouze 15-20min na trénink, lze tělo procvičit opravdu na 100%. Při tréninku ho nemusíš pustit vůbec z ruky, takže tělo dostává intenzivní záběr.
- Po tréninku nebo v případě zařazení do tréninku, nejsi druhý den tak zatuhlý. Tělo a svaly jsou napjaté, ale ne ztuhlé.
- Velice praktická výhoda, můžeš ho sebou vozit v autě🚗. Nemusíš nutně řešit návštěvu fitka nebo workout hřiště (mrkni na článek o Outdoor fitness), ale kdykoliv / kdekoliv máš určitou formu tréninku.
- Vždy pomáhá k progresu těla ve všech směrech.
- Je to také skvělá možnost, jak můžeš svojí nedominantní stranu těla zlepšit a posílit.
Genialita kettlebell dokazuje, že se za 3000 let téměř nezměnil a dál měnit nebude. Fascinující spojení mezi minulostí a současností.
Používání závaží v atletickém tréninku překonalo čas a stalo se nedílnou součástí fitness kultury.
Nadčasové sportovní náčiní formuje způsob, jakým lze přistupovat k tréninku a fyzické kondici.
Trénink s kettlebellem může být takové malé cestování časem.
Máš zájem se co nejvíce o kettlebell a tréninku dozvědět? Určitě bys měl navštívit www.kb5.cz, kde najdeš neskutečné množství informací.
A pokud nepoužíváš kettlebell, tak začni! 💪
http://terios2.ru/forums/index.php?autocom=gallery&req=si&img=4541